HP 15-ay011tx Notebook comes with price of Rs. 50599. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15-ay011tx Notebook is 6th Gen Core i5 with AMD Radeon R5 M430 Graphics Card. HP 15-ay011tx Notebook has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 50599.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Core i5 |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 M430 |
HP 15-ay011tx Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 50599/- |
| Amazon | 95 | Rs. 51416/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). It comes with 3 cell battery. The laptop weighs 2.1 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has HD Brightview LED Backlit Wide screen display.
The processor in HP 15-ay011tx Notebook is 6th Gen Core i5 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-ay011tx Notebook has AMD Radeon R5 M430 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in HP 15-ay011tx Notebook. There is 4 GB DDR4 RAM in HP 15-ay011tx Notebook. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of HP 15-ay011tx Notebook?
A. This laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Which processor powers HP 15-ay011tx Notebook?
A. This Laptop is powered by Core i5 6th Gen processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system HP 15-ay011tx Notebook comes with?
A. It comes with Windows 10 (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does HP 15-ay011tx Notebook has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display size of HP 15-ay011tx Notebook?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of HP 15-ay011tx Notebook?
A. This model weighs 2.1 kg.
| Name | HP 15-ay011tx Notebook |
| General | OS: Windows 10,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Core i5,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, AMD Radeon R5 M430 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1.3 MP Camera,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |