HP 15-AC124TU Laptop comes with price of Rs. 39699. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i5,5th Gen 5200U with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this laptop are 1 TB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this model also comes with 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 39699.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5,5th Gen 5200U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39699/- |
| Amazon | 95 | Rs. 48796/- |
It is meant for Everyday Use. This model has Free DOS (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery and 65W AC Adapter. This laptop weighs 2.19 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i5,5th Gen 5200U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-AC124TU Laptop comes with Intel HD Graphics 5500 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BaseT Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system HP 15-AC124TU Laptop comes with?
A. This model has Free DOS (64-bit).
Q. Which processor powers HP 15-AC124TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5,5th Gen 5200U 5th Gen processor.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP 15-AC124TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display type of HP 15-AC124TU Laptop?
A. It comes with HD LED Backlit Widescreen BrightView Display display.
Q. What is display density of this model?
A. HP 15-AC124TU Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.19 kg.
Q. Does HP 15-AC124TU Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
| Name | HP 15-AC124TU Laptop |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,5th Gen,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |