HP 15-ab035AX Notebook comes with price of Rs. 36000. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is AMD APU Quad Core A8 A8-7410 with AMD Radeon R7 Series M360 Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 36000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD APU Quad Core A8 A8-7410 |
| Graphics Card | AMD Radeon R7 Series M360 Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 36000/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 37299/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 8.1 (64-bit). It has 4 cell battery and 65 W AC Adapter. This laptop weighs 2.21 kg and measures 384.55 x 261.11 x 25.14 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD Anti Glare LED Backlit Widescreen Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is AMD APU Quad Core A8 A8-7410 which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, HP 15-ab035AX Notebook comes with AMD Radeon R7 Series M360 Graphics GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are -657162 Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers HP 15-ab035AX Notebook?
A. The processor in this model is AMD APU Quad Core A8 A8-7410.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 15-ab035AX Notebook comes with DDR3 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.21 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 8.1 (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 15-ab035AX Notebook comes with AMD Radeon R7 Series M360 Graphics GPU.
Q. What is hard disk capacity of HP 15-ab035AX Notebook?
A. HP 15-ab035AX Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
| Name | HP 15-ab035AX Notebook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Quad Core A8,Quad Core,2 MB Cache,2 GB, AMD Radeon R7 Series M360 Graphics |
| Memory | 8 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |