HP 15 255 G10 Laptop comes with price of Rs. 39850. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15 255 G10 Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 1.35 kg Weight.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
HP 15 255 G10 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future.
It is meant for Everyday Use. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. It weighs 1.35 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has 250nits.
HP 15 255 G10 Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 7 processor Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.



This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of HP 15 255 G10 Laptop?
A. This model weighs 1.35 kg.
Q. Does HP 15 255 G10 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15 255 G10 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system HP 15 255 G10 Laptop comes with?
A. HP 15 255 G10 Laptop has Windows 11 (64-bit).
Q. What is warranty period of HP 15 255 G10 Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of HP 15 255 G10 Laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | HP 15 255 G10 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Stereo speakers,Inbuilt Microphone |