HP 15 2025 Laptop comes with price of Rs. 45269. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 15 2025 Laptop is 13th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 16 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 45269.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
HP 15 2025 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 45269/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home . It has 3 cell 11081.081081 mAH battery and 65W Smart AC Adapter. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in HP 15 2025 Laptop is 13th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.



It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does HP 15 2025 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the battery size of HP 15 2025 Laptop?
A. It comes with 41 Wh.
Q. Which processor powers HP 15 2025 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i3 13th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of HP 15 2025 Laptop?
A. HP 15 2025 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP 15 2025 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP 15 2025 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | HP 15 2025 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |