HP 14s-dy2501tu Laptop comes with price of Rs. 38990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 16 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 38990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 40699/- |
| Croma | 80 | Rs. 41990/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This model has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 324 x 225 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.46 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.





It comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. HP 14s-dy2501tu Laptop comes with IPS display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display resolution of HP 14s-dy2501tu Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.46 kg.
Q. Which processor powers HP 14s-dy2501tu Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of HP 14s-dy2501tu Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
| Name | HP 14s-dy2501tu Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |