HP 14s-dq1090tu Laptop comes with price of Rs. 58990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 14s-dq1090tu Laptop is 10th Gen Intel Core i5-1035G1 with Intel UHD Graphics Card. HP 14s-dq1090tu Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 58990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-1035G1 |
| Graphics Card | Intel UHD |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 58990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 324 x 225 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.46 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal Full HD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit, 250 nits, 45% NTSC Display.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5-1035G1 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP 14s-dq1090tu Laptop comes with Intel UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.46 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 14s-dq1090tu Laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display density of HP 14s-dq1090tu Laptop?
A. HP 14s-dq1090tu Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. Does HP 14s-dq1090tu Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of HP 14s-dq1090tu Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of HP 14s-dq1090tu Laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 324 x 225 x 17.9 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel UHD GPU.
Q. How much RAM HP 14s-dq1090tu Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. HP 14s-dq1090tu Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | HP 14s-dq1090tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |