HP 14c-ca0009TU Laptop comes with price of Rs. 42990. This 14 in laptop comes with Chrome Operating System installed. The processor in the laptop is 10th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 69500/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Chrome (64-bit). This laptop has 3 cell 16459.45945945946 mAH battery. The dimensions of the laptop are 321.5 x 206 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.65 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with WLED . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP 14c-ca0009TU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Full HD WLED Backlit Micro-edge IPS Display.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, HP 14c-ca0009TU Laptop has Intel Integrated UHD GPU.
There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM HP 14c-ca0009TU Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers HP 14c-ca0009TU Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 10th Gen processor.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 60.9 Wh.
Q. What is display size of this model?
A. HP 14c-ca0009TU Laptop has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. HP 14c-ca0009TU Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is the weight of HP 14c-ca0009TU Laptop?
A. This model weighs 1.65 kg.
Q. Which operating system HP 14c-ca0009TU Laptop comes with?
A. It has Chrome (64-bit).
Q. Does HP 14c-ca0009TU Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of HP 14c-ca0009TU Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers HP 14c-ca0009TU Laptop?
A. HP 14c-ca0009TU Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
| Name | HP 14c-ca0009TU Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,60.9 Wh mWh 3 Cell Battery |