HP 14-r059tu Notebook comes with price of Rs. 26951. This 14 in laptop comes with DOS Operating System installed. The processor in the laptop is 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlights of this model are 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 26951.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen) 4005U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 26951/- |
| Amazon | 95 | Rs. 30422/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Free DOS . It has 4 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 345 x 244 x 25.3 mm (height x width x thickness) and weighs 1.96 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 14-r059tu Notebook comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Which GPU powers HP 14-r059tu Notebook?
A. This Laptop comes with Intel HD Graphics 4400 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 345 x 244 x 25.3 mm.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with HD LED Display display.
Q. Which operating system HP 14-r059tu Notebook comes with?
A. This model has Free DOS.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.96 kg.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. HP 14-r059tu Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. Does HP 14-r059tu Notebook has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
| Name | HP 14-r059tu Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |