HP 14-hr0000AU Laptop comes with price of Rs. 54990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. HP 14-hr0000AU Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon AMD Graphics Card. HP 14-hr0000AU Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 59387/- |
This model is meant for Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. This model weighs 1.4 kg and measures 323.7 x 215 x 17.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
HP 14-hr0000AU Laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP 14-hr0000AU Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
It is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, HP 14-hr0000AU Laptop has AMD Radeon AMD GPU.
HP 14-hr0000AU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in HP 14-hr0000AU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 14-hr0000AU Laptop?
A. The processor in HP 14-hr0000AU Laptop is AMD Ryzen 5 7th Gen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of HP 14-hr0000AU Laptop?
A. The dimensions of this model are 323.7 x 215 x 17.9 mm.
Q. What is the battery size of this model?
A. HP 14-hr0000AU Laptop has 41 Wh.
Q. Does HP 14-hr0000AU Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of HP 14-hr0000AU Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 14 in.
| Name | HP 14-hr0000AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |