HP 14-ew0153TU Laptop comes with price of Rs. 93490. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i7 with Intel Integrated Intel Iris Xe Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 93490.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel Iris Xe |
HP 14-ew0153TU Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 93490/- |
| Amazon | 95 | Rs. 111000/- |
It is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 18378.378378 mAH battery and 65 W USB Type-C power adapter. It weighs 1.44 kg and measures 314 x 227 x 17.5 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Micro-edge, BrightView, Low Blue Light, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100% DCI-P3.
HP 14-ew0153TU Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has Intel Integrated Intel Iris Xe GPU.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers HP 14-ew0153TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 13th Gen.
Q. What is the battery size of HP 14-ew0153TU Laptop?
A. This laptop has 68 Wh.
Q. How much RAM HP 14-ew0153TU Laptop has?
A. It comes with LPDDR5x 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 314 x 227 x 17.5 mm.
Q. Which operating system HP 14-ew0153TU Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is the weight of HP 14-ew0153TU Laptop?
A. This laptop weighs 1.44 kg.
Q. What is warranty period of HP 14-ew0153TU Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display HP 14-ew0153TU Laptop has?
A. This model comes with OLED display.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 2880 x 1800 pixels.
| Name | HP 14-ew0153TU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Intel Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,68 Wh mWh 4 Cell Battery |