HP 14-em0243AU Laptop comes with price of Rs. 39990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in HP 14-em0243AU Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon AMD Graphics Card. HP 14-em0243AU Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 1.4 kg Weight which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 39990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.39990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 39990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 3 cell 11081.08108108108 mAH battery and 65 W Smart AC power adapter. The dimensions of the laptop are 323.7 x 215 x 17.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with FHD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, HP 14-em0243AU Laptop has AMD Radeon AMD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek Wi-Fi 6 (1x1) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 323.7 x 215 x 17.9 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. HP 14-em0243AU Laptop comes with 41 Wh.
Q. Does HP 14-em0243AU Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of HP 14-em0243AU Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is price of this model?
A. Currently, HP 14-em0243AU Laptop has best price of Rs.39990.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers HP 14-em0243AU Laptop?
A. HP 14-em0243AU Laptop is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers HP 14-em0243AU Laptop?
A. It is powered by AMD Radeon AMD GPU.
| Name | HP 14-em0243AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,41 Wh mWh 3 Cell Battery |