HP 14-em0027AU Laptop comes with price of Rs. 49390. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 49390.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 49390/- |
| Amazon | 95 | Rs. 57990/- |
The utility of this laptop is Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 325 x 216 x 17 mm (height x width x thickness) and weighs 1.41 kg. It comes with 1 year warranty.
HP 14-em0027AU Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This HP laptop also has micro-edge, Brightness: 250 nits, Color Gamut: 45% NTSC.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.




HP 14-em0027AU Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek 6 (2x2) Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.41 kg.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does HP 14-em0027AU Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of HP 14-em0027AU Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 325 x 216 x 17 mm.
Q. What is display type of HP 14-em0027AU Laptop?
A. This model comes with IPS display.
| Name | HP 14-em0027AU Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |