HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop comes with price of Rs. 149890. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 149890.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.149890. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 149890/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 (64-bit) installed. It weighs 1.2 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Intel Graphics GPU.




HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ax (2x2) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is price of HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.149890.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop has Windows 11 (64-bit).
| Name | HP 14 EliteBook 840 G11 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone |