HP 14-ck0159tu Laptop comes with price of Rs. 33990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 8th Gen Intel Core i3-8130U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 1 TB Hard Drive Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 33990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3-8130U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40800/- |
This model has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It has 3 cell battery. This laptop weighs 1.47 kg and measures 335 x 234 x 19.9 mm (height x width x thickness).
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This HP laptop also has Diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit, 220 nits, 45% NTSC Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i3-8130U processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD 620 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of HP 14-ck0159tu Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers HP 14-ck0159tu Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3-8130U 8th Gen.
Q. What is display density of this model?
A. This laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.47 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 335 x 234 x 19.9 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM HP 14-ck0159tu Laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HP 14-ck0159tu Laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
| Name | HP 14-ck0159tu Laptop |
| General | OS: Windows 10,Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |