HP 14-AM020TU Laptop comes with price of Rs. 29990. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 5th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated HD5500 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 4 Cells Battery Cells which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD5500 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 48000/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 345.19 x 241.3 x 23.88 mm (height x width x thickness) and weighs 2.19 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with HD WLED Backlit SVA BrightView Display. The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
HP 14-AM020TU Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 14-AM020TU Laptop has Intel Integrated HD5500 GPU.



There is 1 TB HDD Space available in HP 14-AM020TU Laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers HP 14-AM020TU Laptop?
A. HP 14-AM020TU Laptop comes with Intel Integrated HD5500 GPU.
Q. What is display type of this laptop?
A. HP 14-AM020TU Laptop comes with HD WLED Backlit SVA BrightView Display display.
Q. What is the weight of HP 14-AM020TU Laptop?
A. This model weighs 2.19 kg.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 14-AM020TU Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers HP 14-AM020TU Laptop?
A. The processor in HP 14-AM020TU Laptop is Intel Core i3 5th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 112 PPI.
Q. What is display size of HP 14-AM020TU Laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. HP 14-AM020TU Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of HP 14-AM020TU Laptop?
A. The dimensions of HP 14-AM020TU Laptop are 345.19 x 241.3 x 23.88 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
| Name | HP 14-AM020TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |