HP 14-AC108TU Laptop comes with price of Rs. 28500. The screen size of this HP laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor with Intel HD Graphics 5500 Graphics Card. HP 14-AC108TU Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this model also comes with 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 28500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen) 5005U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 5500 |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 34900/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 36819/- |
This model is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). It comes with 4 cell battery. This model weighs 1.94 kg and measures 345.18 x 241.3 x 23.87 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
HP 14-AC108TU Laptop comes with HD LED Backlit Wide BrightView Screen Display. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
It is powered by 5th Gen Intel Core i3 (5th Gen) 5005U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, HP 14-AC108TU Laptop has Intel HD Graphics 5500 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 BASE-T Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. HP 14-AC108TU Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. HP 14-AC108TU Laptop comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What kind of display this laptop has?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Wide BrightView Screen Display display.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.94 kg.
Q. How much RAM HP 14-AC108TU Laptop has?
A. HP 14-AC108TU Laptop comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. HP 14-AC108TU Laptop is powered by Intel HD Graphics 5500 GPU.
Q. Which processor powers HP 14-AC108TU Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 (5th Gen) 5005U 5th Gen.
Q. What are dimensions of HP 14-AC108TU Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 345.18 x 241.3 x 23.87 mm.
| Name | HP 14-AC108TU Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (5th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes, Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |