The Honor Win 2 Pro is going to be launched on December 26, 2026 (Expected). Expected price of this mobile is Rs. 59990. This Phone is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 6 processor. This mobile has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 16. This model has 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 50 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 6.83 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.83 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 10800 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple |
The Honor Win 2 Pro is going to be launched on December 26, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.59990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This mobile has Android 16. It has 10800 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This mobile comes with Color AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1272 x 2800 pixels. The phone has a screen size of 6.83 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Honor phone also has 5920Hz PWM, HDR Vivid.
There is 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera in Honor Win 2 Pro with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
There is Octa Core Qualcomm 8 Elite Gen 6 processor running in Honor Win 2 Pro. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display size of this mobile?
A. This phone comes with display size of 6.83 in.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile has 100W.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. Honor Win 2 Pro has Android 16.
Q. What is usb type of Honor Win 2 Pro?
A. Honor Win 2 Pro comes with USB-C.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Honor Win 2 Pro comes with display resolution of 1272 x 2800 pixels.
Q. Does Honor Win 2 Pro support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. When is Honor Win 2 Pro going to be launched?
A. The Honor Win 2 Pro is going to be launched on December 26, 2026 (Expected).
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Honor Win 2 Pro comes with screen to body ratio of ~ 90.7%.
Q. Which processor powers Honor Win 2 Pro?
A. This Phone is powered by Qualcomm 8 Elite Gen 6 processor.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This model doesn't have 3.5 mm audio jack.
| Name | Honor Win 2 Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,10800 mAh Battery |
| Display | Touch,6.83 inches,1272 x 2800 pixels,185 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 30 fps UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 8 Elite Gen 6 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC,IR Blaster |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |