On June 24, 2026 (Expected), Honor will launch its Honor Play 80 Plus. The Expected cost of this model is Rs. 19990. The processor in Honor Play 80 Plus is Qualcomm 4 Gen4. This phone has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. This model runs on Android 16. This model has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 5 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.61 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual |
On June 24, 2026 (Expected), Honor will launch its Honor Play 80 Plus. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.19990. Keep checking us for the latest price updates of Honor Play 80 Plus.
This phone features Android 16. This model has 6000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. It has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
It comes with Color LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1610 pixels. The phone has a screen size of 6.61 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 261 PPI (Pixels per inch).
This phone has 13 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 5 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR, Panorama.
Honor Play 80 Plus is powered by Octa Core Qualcomm 4 Gen4 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. Does this phone has fast charging?
A. Yes, This mobile has 35W Fast Charge.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1610 pixels.
Q. What is the battery size of Honor Play 80 Plus?
A. This model has 6000 mAh Li-Po Battery.
Q. What is display size of this mobile?
A. It comes with display size of 6.61 in.
Q. Does Honor Play 80 Plus has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It features USB-C.
Q. Which processor powers Honor Play 80 Plus?
A. The processor in it is Qualcomm 4 Gen4.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has Side fingerprint sensor.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. Honor Play 80 Plus has screen to body ratio of ~ 85.9%.
Q. When is Honor Play 80 Plus going to be launched?
A. The Honor Play 80 Plus is going to be launched on June 24, 2026 (Expected).
| Name | Honor Play 80 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,6000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.61 inches,720 x 1610 pixels |
| Camera | 13 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,5 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 4 Gen4 Chipset,Octa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |