Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop is new upcoming model from Honor. This laptop might come at a price of Rs. 92999. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 with Intel Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This Product will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.92999. Keep checking us for the latest price updates of this model.
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 (64-bit). It has 21621.621622 mAH battery and 65W Power Adapter. This model weighs 1.64 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LCD. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 Along with this, Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with Intel Graphics GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop?
A. Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop?
A. This model comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with Windows 11 (64-bit).
Q. What kind of display Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop has?
A. It comes with LCD display.
Q. Does Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the battery size of this model?
A. Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with 80 Wh.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.64 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop comes with ~ 189 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
| Name | Honor Notebook X16 Plus 2026 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,80 Wh mWh |