HMD will launch its HMD Thunder Pro on August 20, 2026 (Expected). The Expected cost of this mobile is Rs. 12990. The processor in HMD Thunder Pro is Unisoc T620. This model has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. HMD Thunder Pro runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 8 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.67 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
HMD will launch its HMD Thunder Pro on August 20, 2026 (Expected). This phone will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.12990. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This phone has Android 16. This model has 5000 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This phone comes with Color IPS Screen with resolution of 720 x 1604 pixels. The phone has a screen size of 6.67 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 264 PPI (Pixels per inch).
This phone has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR.
HMD Thunder Pro is powered by Octa Core Unisoc T620 processor. There is 4 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 6.67 in.
Q. What is aspect ratio of HMD Thunder Pro?
A. HMD Thunder Pro comes with aspect ratio of 18.5:9.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers HMD Thunder Pro?
A. The processor in it is Unisoc T620.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This mobile comes with 5000 mAh.
Q. What is display resolution of HMD Thunder Pro?
A. This mobile comes with display resolution of 720 x 1604 pixels.
Q. Which operating system this model comes with?
A. HMD Thunder Pro has Android 16.
Q. What is usb type of this mobile?
A. HMD Thunder Pro has USB-C.
Q. When is HMD Thunder Pro going to be launched?
A. The HMD Thunder Pro is going to be launched on August 20, 2026 (Expected).
Q. What is screen to body ratio of this model?
A. HMD Thunder Pro has screen to body ratio of ~ 88.7%.
| Name | HMD Thunder Pro |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.67 inches,720 x 1604 pixels,120 Hz,Toughened glass,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Unisoc T620 Chipset,Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |