On September 05, 2026 (Expected), HMD will launch its HMD Grand. The Expected cost of this model is Rs. 199990. The processor in this phone is Qualcomm 6s 4G Gen 2 and this model has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. HMD Grand runs on Android 16. This model has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 6000 mAh |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual |
On September 05, 2026 (Expected), HMD will launch its HMD Grand. This model will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.199990. Keep checking us for the latest price updates of this mobile.
This phone features Android 16. This mobile has 6000 mAh Removable . This mobile has Dual Sim (eSIM+Nano SIM) with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
It comes with Color IPS Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 381 PPI (Pixels per inch). This HMD phone also has 600 nits (HBM).
This phone has 50 MP + 8 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports HDR.
HMD Grand is powered by Octa Core Qualcomm 6s 4G Gen 2 processor. There is 6 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this model?
A. This phone has USB-C.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This phone has 3.5 mm audio jack.
Q. What is display size of this mobile?
A. HMD Grand comes with display size of 6.9 in.
Q. What is display resolution of HMD Grand?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. Yes, This model comes with Side fingerprint sensor.
Q. Which processor powers HMD Grand?
A. The processor in this phone is Qualcomm 6s 4G Gen 2.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 6000 mAh.
Q. When is HMD Grand going to be launched?
A. The HMD Grand is going to be launched on September 05, 2026 (Expected).
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This mobile supports VoLTE.
Q. What is aspect ratio of HMD Grand?
A. This phone comes with aspect ratio of 20:9.
| Name | HMD Grand |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,Android v16,Fast Charging,6000 mAh Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 8 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Snapdragon 6s 4G Gen 2 Chipset,Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card (Hybrid), upto 1 TB |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack,Dust Resistant |