Hitech Rocket G3i comes with price of Rs. 999. This model has only 1.3 MP Rear Camera with LED flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| Display | 2.2 in |
|---|---|
| Battery | 1200 mAh |
| Camera | 1.3 MP |
This mobile is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1199/- |
This model comes with 1200 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This mobile comes with Color LCD Screen with resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 2.2 in. It has display density of ~ 128 PPI (Pixels per inch).
There is 1.3 MP Rear Camera in Hitech Rocket G3i with LED Flash. The camera also supports Smile detection.



Q. What is aspect ratio of this model?
A. Hitech Rocket G3i has aspect ratio of 5:4.
Q. What is display size of Hitech Rocket G3i?
A. It comes with display size of 2.2 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. Does Hitech Rocket G3i has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1200 mAh Li-ion Battery.
| Name | Hitech Rocket G3i |
| General | Dual Sim,1200 mAh Battery |
| Display | 2.2 inches,176 x 220 pixels |
| Camera | 1.3 MP Camera,Flash |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | FM Radio |