The Google Pixel 12 is going to be launched on September 19, 2027 (Expected). Price of this phone is Rs. 89990. This Phone is powered by Google G7 processor. This mobile has 16 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This mobile comes with 4G & 3G connectivity. Google Pixel 12 runs on Android 17. This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with Dual LED flash and 50 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 6.7 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
The Google Pixel 12 is going to be launched on September 19, 2027 (Expected).
This model comes with Android 17. It has 5000 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This phone has Dual Sim.
Google Pixel 12 comes with Color AMOLED Screen (16M Colors) with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.7 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 393 PPI (Pixels per inch). This Google phone also has HDR10+, Always-on Display.
There is 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera in Google Pixel 12 with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 50 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Magic Eraser18, Motion Mode, Real Tone, Face Unblur, Panorama, Manual white balancing, Locked Folder, Portrait Mode, Portrait Light, Super Res Zoom, Motion autofocus, Frequent Faces, Dual exposure controls, Live HDR+.
There is Google G7 processor running in Google Pixel 12. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 16 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is display resolution of this mobile?
A. This phone comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. When is Google Pixel 12 going to be launched?
A. The Google Pixel 12 is going to be launched on September 19, 2027 (Expected).
Q. What is aspect ratio of this model?
A. Google Pixel 12 comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model has fingerprint sensor?
A. Yes, This model has In Display fingerprint sensor.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model comes with 5000 mAh Li-Po Battery.
Q. Does Google Pixel 12 has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with 45W Fast Charging.
Q. What is usb type of this model?
A. Google Pixel 12 has USB-C.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. It has Android 17.
Q. Does Google Pixel 12 has 3.5 mm audio jack?
A. No, This phone doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which processor powers Google Pixel 12?
A. The processor in it is Google G7.
| Name | Google Pixel 12 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v17,Fast Charging,5000 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.7 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,50 MP Front Camera |
| Technical | Tensor G7 Chipset,16 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | In Display Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |