Giva i30 comes with price of Rs. 859. and it has 512 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 859.
| Feature | Value |
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.859. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 859/- |
| Amazon | 95 | Rs. 698/- |
It comes with 1000 mAh Removable . This phone has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM.
It comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
It has 0.3 MP Rear Camera.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 512 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is display size of Giva i30?
A. It comes with display size of 1.8 in.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This model has aspect ratio of 5:4.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Giva i30 has best price of Rs.859.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of Giva i30?
A. This model comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is the battery size of Giva i30?
A. This mobile has 1000 mAh.
| Name | Giva i30 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,Video Recording |
| Technical | 512 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio with Recording,Torch,3.5mm Headphone Jack |