Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop comes with price of Rs. 138990. The screen size of this Gigabyte laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card. Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 138990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.138990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 138990/- |
It is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 26756.756757 mAH battery and 240W. This model weighs 2.39 kg and measures 360 x 272 x 20.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
It comes with QHD . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 188 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Gigabyte laptop also has DCI-P3 100% typical.
Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Wi-Fi 6E Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.138990.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.39 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 360 x 272 x 20.9 mm.
Q. Which processor powers Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 2 years warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop comes with ~ 188 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
| Name | Gigabyte Aorus 15 9SF Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Gaming, Performance,Slim,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 188 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,18 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,99 Wh mWh |