GFive U102 comes with price of Rs. 530. and this model has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this mobile is 1.4 GHz CPU Speed which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 530.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1100 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 530/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 549/- |
This model has 1100 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. This mobile weighs 200 g.
The phone has a screen size of 1.77 in.
This model has 0.3 MP Rear Camera.




If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is the weight of GFive U102?
A. This phone weighs 200 g.
Q. Does this model has fast charging?
A. No, This phone doesn't have fast charging.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1100 mAh.
Q. What is display size of GFive U102?
A. It has display size of 1.77 in.
| Name | GFive U102 |
| General | Dual Sim,Voice Call,1100 mAh Battery |
| Display | 1.77 inches |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 1.4 GHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | FM Radio,Torch |