GFive U101 comes with price of Rs. 499. and this phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 320 x 480 px Display Resolution which is best available in this price range. Along with this, it also comes with 1.2 GHz CPU Speed. You can buy this product at Flipkart for Rs. 499.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1000 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
GFive U101 is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 530/- |
This phone comes with 1000 mAh Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim (Normal SIM) and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 40 x 100 x 25 mm (height x width x thickness) and weighs 150 g.
It comes with display resolution of 320 x 480 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 321 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. GFive U101 comes with aspect ratio of 3:2.
Q. Does this phone has fingerprint sensor?
A. No, This mobile doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is display size of this mobile?
A. GFive U101 comes with display size of 1.8 in.
Q. What is the weight of this phone?
A. This phone weighs 150 g.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. No, This model doesn't have fast charging.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is the battery size of GFive U101?
A. This model has 1000 mAh Li-ion Battery.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this phone are 40 x 100 x 25 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 320 x 480 pixels.
| Name | GFive U101 |
| General | Dual Sim,Voice Call,v30,1000 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,320 x 480 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Spreadtrum Chipset,1.2 GHz Processor,32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |