Foneme FM-1 F200i comes with price of Rs. 999. and this mobile has 8 MB RAM with 16 MB Internal Memory. This model has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 999.
| Feature | Value |
| RAM | 8 MB |
|---|---|
| Display | 2 in |
| Internal Memory | 16 MB |
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This phone is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 999/- |
This mobile has 2500 mAh Non-Removable . This model has Dual Sim with hybrid slot so you can't use dual SIM and memory card at the same time.
Foneme FM-1 F200i comes with display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 2 in. It has display density of ~ 102 PPI (Pixels per inch).
This mobile has 0.3 MP Rear Camera.





If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 8 MB RAM. The phone comes with 16 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is the battery size of this model?
A. This mobile has 2500 mAh.
Q. What is aspect ratio of Foneme FM-1 F200i?
A. This mobile comes with aspect ratio of 5:4.
Q. What is display resolution of Foneme FM-1 F200i?
A. Foneme FM-1 F200i comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Foneme FM-1 F200i comes with display size of 2 in.
Q. What is price of this phone?
A. Currently, This mobile has best price of Rs.999.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It comes with USB-C.
| Name | Foneme FM-1 F200i |
| General | Dual Sim (Hybrid),Voice Call,v7.5,2500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 2 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 1.77 MHz Processor,8 MB RAM,16 MB Inbuilt Memory |
| Extra | FM Radio,Torch |