Dell XPS 15 9570 Laptop comes with price of Rs. 82550. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell XPS 15 9570 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA Geforce GTX 1050 Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 82550.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 115500/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.75 kg and measures 381 x 259 x 9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD LED Backlit InfinityEdge Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 8th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Dell XPS 15 9570 Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 381 x 259 x 9 mm.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Dell XPS 15 9570 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i5 8th Gen.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with Full HD LED Backlit InfinityEdge Display display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.75 kg.
Q. Does Dell XPS 15 9570 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Dell XPS 15 9570 Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. Dell XPS 15 9570 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Dell XPS 15 9570 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |