Dell Vostro 5630 Laptop comes with price of Rs. 104970. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 104970.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 104970/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 14594.594594594593 mAH battery and 65 Watt AC Adapter. The dimensions of the laptop are 356 x 251 x 18 mm (height x width x thickness) and weighs 1.91 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with Full HD . The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 138 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has 250 nit, ComfortView.
The processor in this laptop is 13th Gen Intel Core i7





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6E AX211, 2x2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Dell Vostro 5630 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 356 x 251 x 18 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Dell Vostro 5630 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display type of this laptop?
A. Dell Vostro 5630 Laptop comes with Full HD display.
Q. Which processor powers Dell Vostro 5630 Laptop?
A. Dell Vostro 5630 Laptop is powered by Intel Core i7 13th Gen processor.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 54 Wh.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is warranty period of Dell Vostro 5630 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Vostro 5630 Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Dell Vostro 5630 Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1080 pixels,~ 138 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,2.5 W x 2 = 5 W total,Inbuilt Microphone,54 Wh mWh 4 Cell Battery |