Dell Vostro 3515 Laptop comes with price of Rs. 39300. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 3rd Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 39300.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
Dell Vostro 3515 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 39300/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 189 x 358 x 23.5 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with FHD WVA AG Narrow Border. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in Dell Vostro 3515 Laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with AMD Radeon Graphics GPU.
This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, 802.11ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Dell Vostro 3515 Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. Which GPU powers Dell Vostro 3515 Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon Graphics GPU.
Q. What is the weight of Dell Vostro 3515 Laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. What are dimensions of Dell Vostro 3515 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 189 x 358 x 23.5 mm.
Q. What is display density of Dell Vostro 3515 Laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of Dell Vostro 3515 Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Dell Vostro 3515 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |