Dell Vostro 3401 Laptop comes with price of Rs. 32990. The screen size of this Dell laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are ~ 157 PPI Display PPI and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, it also comes with 1 TB + 256 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 32990. It is also available in i3/4GB/1TB 256GB SSD/Win11 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44348/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell battery. This model weighs 1.58 kg and measures 329 x 240 x 20 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Dell laptop also has Full HD LED Backlit Display.
Dell Vostro 3401 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.



There is 1 TB HDD Space available in Dell Vostro 3401 Laptop with speed of 5400 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of Dell Vostro 3401 Laptop?
A. Dell Vostro 3401 Laptop comes with 1 TB HDD and 256 GB SSD.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Dell Vostro 3401 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers this model?
A. It comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Dell Vostro 3401 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Dell Vostro 3401 Laptop?
A. This model weighs 1.58 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Vostro 3401 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Dell Vostro 3401 Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which processor powers Dell Vostro 3401 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What is display size of this model?
A. Dell Vostro 3401 Laptop has display size of 14 in.
| Name | Dell Vostro 3401 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |