Dell Vostro 3400 Laptop comes with price of Rs. 48499. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Dell Vostro 3400 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. Dell Vostro 3400 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 48499.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 48499/- |
The utility of this model is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 329 x 240 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 1.58 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Dell Vostro 3400 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Dell laptop also has Full HD LED Backlit Display.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, Dell Vostro 3400 Laptop has Intel Integrated Iris Xe GPU.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in Dell Vostro 3400 Laptop which can be upgraded to 16 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell Vostro 3400 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. Dell Vostro 3400 Laptop comes with 1 TB HDD.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.58 kg.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM Dell Vostro 3400 Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Dell Vostro 3400 Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
| Name | Dell Vostro 3400 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |