Dell Vostro 2520 Laptop comes with price of Rs. 29490. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Pentium Dual Core 2020M with Intel HD Graphics Graphics Card. Dell Vostro 2520 Laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is best available in this price range. Along with this, this model also has 6 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29490.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Pentium Dual Core 2020M |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29490/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 8 (64-bit). This laptop has 6 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 376 x 260 x 34.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.36 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD LED Anti-Glare Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Dell Vostro 2520 Laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by Intel Pentium Dual Core 2020M processor which is clocked at and has 2 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel HD Graphics GPU.



There is 500 GB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in Dell Vostro 2520 Laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Dell Vostro 2520 Laptop has Windows 8 (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Which GPU powers Dell Vostro 2520 Laptop?
A. It comes with Intel HD Graphics GPU.
Q. Does Dell Vostro 2520 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.36 kg.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 500 GB HDD.
Q. What is display size of this model?
A. Dell Vostro 2520 Laptop has display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Dell Vostro 2520 Laptop are 376 x 260 x 34.5 mm.
| Name | Dell Vostro 2520 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Pentium Dual Core,Dual Core,2 MB Cache,Intel HD Graphics |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,6 Cell Battery |