Dell Vostro 15 3559 Laptop comes with price of Rs. 45290. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Ubuntu Operating System installed. The processor in this model is 6th Gen Intel with AMD Radeon R5 M315 Graphics Card. Dell Vostro 15 3559 Laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 4 Cells Battery Cells which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 45290.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 M315 |
Dell Vostro 15 3559 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 45290/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Ubuntu (64-bit). It comes with 4 cell battery. This model weighs 2.2 kg and measures 380 x 260 x 23.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Dell Vostro 15 3559 Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has LED Backlit Display with Truelife.
Dell Vostro 15 3559 Laptop is powered by 6th Gen Intel processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell Vostro 15 3559 Laptop comes with AMD Radeon R5 M315 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in Dell Vostro 15 3559 Laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Dell Vostro 15 3559 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Dell Vostro 15 3559 Laptop are 380 x 260 x 23.7 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system Dell Vostro 15 3559 Laptop comes with?
A. This model has Ubuntu (64-bit).
Q. What is display resolution of Dell Vostro 15 3559 Laptop?
A. Dell Vostro 15 3559 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with LED display.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon R5 M315 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
Q. What is the weight of Dell Vostro 15 3559 Laptop?
A. This laptop weighs 2.2 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Dell Vostro 15 3559 Laptop?
A. The processor in Dell Vostro 15 3559 Laptop is Intel 6th Gen.
| Name | Dell Vostro 15 3559 Laptop |
| General | OS: Ubuntu,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, AMD Radeon R5 M315 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | 2W x 2 Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |