Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with price of Rs. 66990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 66990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.66990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 66990/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows Win11 Pro installed. This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 145 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in Dell Pro 15 PV15250 Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, It has Intel Integrated GPU.





Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in Dell Pro 15 PV15250 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell Pro 15 PV15250 Laptop?
A. The processor in Dell Pro 15 PV15250 Laptop is Intel Core i5 13th Gen.
Q. Does Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Which GPU powers Dell Pro 15 PV15250 Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with ~ 145 PPI.
Q. What is price of Dell Pro 15 PV15250 Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.66990.
Q. How much RAM Dell Pro 15 PV15250 Laptop has?
A. This laptop comes with 8 GB RAM.
Q. Which operating system Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with?
A. This model has Windows Win11 Pro.
Q. What is warranty period of Dell Pro 15 PV15250 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Dell Pro 15 PV15250 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1200 pixels,~ 145 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |