Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with price of Rs. 46490. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Ubuntu Operating System installed. Dell Pro 15 PV15250 Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor with Intel Integrated Graphics Card. Dell Pro 15 PV15250 Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 46490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core 3 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Dell Pro 15 PV15250 Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.46490. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 46490/- |
This laptop is meant for Performance. It has Ubuntu installed. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Dell Pro 15 PV15250 Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
Dell Pro 15 PV15250 Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 3 processor Along with this, Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with Intel Integrated GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated GPU.
Q. How much RAM Dell Pro 15 PV15250 Laptop has?
A. This laptop comes with 8 GB RAM.
Q. Does Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. Which processor powers Dell Pro 15 PV15250 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core 3 Intel Core Series 1.
Q. Which operating system Dell Pro 15 PV15250 Laptop comes with?
A. This laptop comes with Ubuntu.
| Name | Dell Pro 15 PV15250 Laptop |
| General | OS: Ubuntu,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core 3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 8 GB RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Inbuilt Microphone |