Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop comes with price of Rs. 84999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Series 1 Intel Core 5 processor with Intel Integrated Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 84999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated |
Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 84999/- |
The utility of this laptop is Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 12972.972973 mAH battery. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop is Intel Core Series 1 Intel Core 5 Along with this, It has Intel Integrated GPU.
Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. This laptop has 48 Wh.
Q. What is warranty period of Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which GPU powers Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. It is powered by Intel Integrated GPU.
Q. What is display size of Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Which processor powers Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop?
A. Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop is powered by Intel Core 5 Intel Core Series 1 processor.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 162 PPI.
Q. How much RAM Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
| Name | Dell Pro 14 Essential PV14250 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core 5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh |