Dell Latitude 5300 Laptop comes with price of Rs. 80500. The screen size of this Dell laptop is 15 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 8th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 80500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Dell Latitude 5300 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 80500/- |
It is meant for Performance. It has Windows 10 Pro (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery. This laptop weighs 2.17 kg and measures 380 x 258 x 20 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit Display. The laptop has a screen size of 15 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 104 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
Dell Latitude 5300 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is the weight of Dell Latitude 5300 Laptop?
A. This model weighs 2.17 kg.
Q. Does Dell Latitude 5300 Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does Dell Latitude 5300 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM Dell Latitude 5300 Laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. Which operating system Dell Latitude 5300 Laptop comes with?
A. Dell Latitude 5300 Laptop comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with HD LED Backlit Display display.
Q. What are dimensions of Dell Latitude 5300 Laptop?
A. The dimensions of this model are 380 x 258 x 20 mm.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15 in.
| Name | Dell Latitude 5300 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15 inches,1366 x 768 pixels,~ 104 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |