Dell Latitude 3550 Laptop comes with price of Rs. 50990. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 50990. You can also get this model in 8GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 39034/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 359.8 x 235.3 x 18.6 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with TN. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has 220 nit, NTSC 45%.
It is powered by 13th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3550 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 13th Gen processor.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display size of Dell Latitude 3550 Laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Latitude 3550 Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What are dimensions of Dell Latitude 3550 Laptop?
A. The dimensions of this model are 359.8 x 235.3 x 18.6 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell Latitude 3550 Laptop comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM Dell Latitude 3550 Laptop has?
A. Dell Latitude 3550 Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | Dell Latitude 3550 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |