Dell Latitude 3540 Laptop comes with price of Rs. 35600. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4030U processor with Intel HD Graphics 4400 Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 35600.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen) 4030U |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
Dell Latitude 3540 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 35600/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 8.1 (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 376 x 259 x 25.3 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This model comes with 1 year warranty.
Dell Latitude 3540 Laptop comes with HD Anti-Glare Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in Dell Latitude 3540 Laptop is 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4030U Along with this, It has Intel HD Graphics 4400 GPU.




500 GB worth of HDD space is available in Dell Latitude 3540 Laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Ethernet LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Dell Latitude 3540 Laptop comes with?
A. Dell Latitude 3540 Laptop comes with Windows 8.1 (64-bit).
Q. Does Dell Latitude 3540 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of Dell Latitude 3540 Laptop?
A. Dell Latitude 3540 Laptop comes with ~ 100 PPI.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 376 x 259 x 25.3 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD Graphics 4400 GPU.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3540 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 (4th Gen) 4030U 4th Gen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Dell Latitude 3540 Laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with HD Anti-Glare Display display.
| Name | Dell Latitude 3540 Laptop |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD Graphics 4400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 1 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone |