Dell Latitude 3490 Laptop comes with price of Rs. 63480. The screen size of this Dell laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7 processor with AMD Radeon AMD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 63480.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
Dell Latitude 3490 Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 63480/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This laptop has Windows 10 Pro (64-bit) installed. It comes with 3 years warranty.
The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
Dell Latitude 3490 Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7 processor Along with this, Dell Latitude 3490 Laptop has AMD Radeon AMD GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in Dell Latitude 3490 Laptop. There is 8 GB DDR RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Dell Latitude 3490 Laptop comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. Which GPU powers Dell Latitude 3490 Laptop?
A. Dell Latitude 3490 Laptop comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. How much RAM Dell Latitude 3490 Laptop has?
A. It comes with DDR 8 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of Dell Latitude 3490 Laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3490 Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 8th Gen processor.
Q. What is display density of this model?
A. Dell Latitude 3490 Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Dell Latitude 3490 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Latitude 3490 Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Dell Latitude 3490 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,3 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i7,2 GB, AMD Radeon AMD |
| Memory | 8 GB DDR RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,VGA,Multi Card Reader |