Dell Latitude 3420 FHD Laptop comes with price of Rs. 99800. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 11th Gen Intel Core i5 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 99800.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 99800/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Pro (64-bit). This laptop comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.6 kg and measures 326 x 226 x 17.6 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this model is 11th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Dell Latitude 3420 FHD Laptop has Intel UHD Graphics GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell Latitude 3420 FHD Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. What is display type of this laptop?
A. Dell Latitude 3420 FHD Laptop comes with LED display.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3420 FHD Laptop?
A. The processor in Dell Latitude 3420 FHD Laptop is Intel Core i5 11th Gen.
Q. Does Dell Latitude 3420 FHD Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of Dell Latitude 3420 FHD Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.6 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Dell Latitude 3420 FHD Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Dell Latitude 3420 FHD Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | Dell Latitude 3420 FHD Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers With Realtek Audio Controller,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |