Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop comes with price of Rs. 45990. The screen size of this Dell laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop is 11th Gen Intel Core i3 with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 45990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45990/- |
It is meant for Everyday Use. It has Windows 11 Pro (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 326 x 226 x 17.6 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 112 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop?
A. Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop is powered by Intel Core i3 11th Gen processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Pro (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. How much RAM Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
| Name | Dell Latitude 3420 D552299WIN9BE Laptop |
| General | OS: Windows 11 Pro,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1366 x 768 pixels,~ 112 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers With Realtek Audio Controller,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |