Dell Latitude 3301 Laptop comes with price of Rs. 69000. This 13.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8265U processor with Intel UHD Graphics 620 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 69000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13.3 in |
| Processor | Intel Core i5-8265U |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
Dell Latitude 3301 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 69000/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. It has Windows 10 Pro (64-bit) installed. This model weighs 1.17 kg and measures 307 x 204 x 15 mm (height x width x thickness).
Dell Latitude 3301 Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 13.3 in. Dell Latitude 3301 Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 166 PPI (Pixels per inch).
The processor in Dell Latitude 3301 Laptop is 8th Gen Intel Core i5-8265U which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD Graphics 620 GPU.



Dell Latitude 3301 Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 10 Pro (64-bit).
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 166 PPI.
Q. What are dimensions of Dell Latitude 3301 Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 307 x 204 x 15 mm.
Q. What is display type of this model?
A. Dell Latitude 3301 Laptop comes with LED display.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 13.3 in.
Q. Which processor powers Dell Latitude 3301 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5-8265U 8th Gen processor.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of Dell Latitude 3301 Laptop?
A. This model weighs 1.17 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. Dell Latitude 3301 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Dell Latitude 3301 Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 13.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 166 PPI |
| Processor | Intel Core i5-8265U,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics 620 |
| Memory | 8 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone |