Dell Latitude 12 7290 Laptop comes with price of Rs. 121900. This 12.5 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 8th Gen Intel Core i7-8650U processor with Intel UHD 620 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 121900.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 12.5 in |
| Processor | Intel Core i7-8650U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
Dell Latitude 12 7290 Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 121900/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. This model comes with Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. This model weighs 1.19 kg and measures 304 x 208 x 16.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 12.5 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 176 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Dell laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
The processor in Dell Latitude 12 7290 Laptop is 8th Gen Intel Core i7-8650U which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel UHD 620 GPU.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Dell Latitude 12 7290 Laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Dell Latitude 12 7290 Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7-8650U 8th Gen.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of Dell Latitude 12 7290 Laptop?
A. The dimensions of Dell Latitude 12 7290 Laptop are 304 x 208 x 16.5 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with LED display.
Q. What is display size of this laptop?
A. Dell Latitude 12 7290 Laptop has display size of 12.5 in.
Q. What is the weight of Dell Latitude 12 7290 Laptop?
A. This laptop weighs 1.19 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 176 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
| Name | Dell Latitude 12 7290 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 12.5 inches,1920 x 1080 pixels,~ 176 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |