Dell Inspiron 5458 Notebook comes with price of Rs. 38500. The screen size of this Dell laptop is 14.1 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 5th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated HD5500 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 4 Cells Battery Cells and 2 years Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 38500.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14.1 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD5500 |
Dell Inspiron 5458 Notebook is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38500/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is 10 Home, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit). It has 4 cell battery. This laptop weighs 2.4 kg. This model comes with 2 years warranty.
It comes with 14.1-inch HD (1366 x 768) Truelife LED-Backlit Display. The laptop has a screen size of 14.1 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 111 PPI (Pixels per inch).
Dell Inspiron 5458 Notebook is powered by 5th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD5500 GPU.





There is 1 TB HDD Space available in Dell Inspiron 5458 Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Integrated 10/100 Ethernet, 802.11ac Dual Band 2.4 & 5 GHz Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display Dell Inspiron 5458 Notebook has?
A. This laptop comes with 14.1-inch HD (1366 x 768) Truelife LED-Backlit Display display.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated HD5500 GPU.
Q. Which operating system Dell Inspiron 5458 Notebook comes with?
A. It has 10 Home, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. What is display size of Dell Inspiron 5458 Notebook?
A. Dell Inspiron 5458 Notebook comes with display size of 14.1 in.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 5458 Notebook?
A. The processor in this model is Intel Core i3 5th Gen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is the weight of Dell Inspiron 5458 Notebook?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
| Name | Dell Inspiron 5458 Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 14.1 inches,1366 x 768 pixels,~ 111 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel Integrated HD5500 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2 tuned speakers with Waves MaxxAudio® processing,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |