Dell Inspiron 3567 Notebook comes with price of Rs. 32490. The screen size of this Dell laptop is 15.6 in and it comes with DOS Operating System installed. The processor in this model is 6th Gen Intel Core i3-6006U with AMD Radeon R5 M430 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. Along with this, it also comes with 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Amazon for Rs. 32490.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3-6006U |
| Graphics Card | AMD Radeon R5 M430 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 32490/- |
It is meant for Everyday Use. The Operating System installed in this model is DOS (64-bit). It comes with 4 cell battery. This laptop weighs 1.96 kg and measures 379 x 260 x 23 mm (height x width x thickness).
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This Dell laptop also has HD Truelife LED-Backlit Display.
Dell Inspiron 3567 Notebook is powered by 6th Gen Intel Core i3-6006U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Dell Inspiron 3567 Notebook comes with AMD Radeon R5 M430 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 1 TB HDD Space available in Dell Inspiron 3567 Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is hard disk capacity of Dell Inspiron 3567 Notebook?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Dell Inspiron 3567 Notebook?
A. The dimensions of Dell Inspiron 3567 Notebook are 379 x 260 x 23 mm.
Q. Which processor powers Dell Inspiron 3567 Notebook?
A. The processor in Dell Inspiron 3567 Notebook is Intel Core i3-6006U 6th Gen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Dell Inspiron 3567 Notebook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Dell Inspiron 3567 Notebook is powered by AMD Radeon R5 M430 GPU.
Q. What kind of display Dell Inspiron 3567 Notebook has?
A. Dell Inspiron 3567 Notebook comes with LED display.
Q. Which operating system Dell Inspiron 3567 Notebook comes with?
A. Dell Inspiron 3567 Notebook has DOS (64-bit).
| Name | Dell Inspiron 3567 Notebook |
| General | OS: DOS,Everyday Use |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, AMD Radeon R5 M430 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,HDMI |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |