Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop comes with price of Rs. 38499. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 38499.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 38499/- |
The utility of this model is Everyday Use,Business,Performance. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.83 kg and measures 358.5 x 235.56 x 16.96 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Dell laptop also has 250 nits Brightness, Narrow Border.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel UHD Graphics GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.83 kg.
Q. How much RAM Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display density of Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop?
A. Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Does Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 358.5 x 235.56 x 16.96 mm.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with LED display.
Q. What is warranty period of Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | Dell Inspiron 3520 IN3520KTMFJS01ORS1 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 2 W x 2 Stereo speakers,Inbuilt Microphone |